Ochrana proti koronaviru

Ochrana proti koronaviru

Nejprve si umyjte nebo dezinfikujte ruce, ať viry zachycené na rukou nepřenesete na roušku.-Rouškou si zakryjte nos a ústa a přesvědčte se, že mezi vaším obličejem a rouškou nejsou žádné mezery.
Během nošení se roušky nedotýkejte. Pokud se jí dotknete, hned si ruce umyjte nebo vydezinfikujte. Rouška slouží jako filtr a kapénky s virem se do ní zachytávají.-Jakmile rouška zvlhne, je třeba ji vyměnit.
Roušku sundávejte zezadu a nedotýkejte se přední části. Poté si umyjte nebo vydezinfikujte ruce.
Roušku můžete mít sgumičkami(jednoduché na nasazení, ale nevhodné pro sterilizaci, gumičky vysoké teploty nevydrží) nebo se zavazovacímitkaničkami. Bavlněné tkaničky jsou vhodnější s ohledem na následnou sterilizaci a jsou výhodné i pro regulaci velikosti, lépe pomocí utažení zajistíte, aby rouška správně seděla na obličeji.
Vpřípadě kýchnutí, nekýchat do ruky, ale do rukávu.
Ke zvýšení hygieny rukou je dobré nosit třeba do obchodu takérukavice, protože na rukách ulpí virů a bakterií nejvíce, dotýkáme se dveří, klik, nákupních vozíků,apod.
Kdalšímu zvýšení ochrany lidského organismu proti kapénkám viru můžeme použít i brýle.Rouška není ochranou proti virům a bakteriím! Rouška má sloužit pouze pro ochranupřed kontaminací kapénkovou nákazou od člověka, který ji sám nosí! Tedy přesně obráceně!Jednorázové roušky
– Nelze opakovaně použít, vyprat,dezinfikovat,apod.
-Po použití vyhodit do uzavřeného koše.
-Nedotýkat se přední části roušky!!! Vždy nasazovat a sundávat za tkaničky, gumičky! Bavlněné roušky
Lze je použít opakovaně.Dezinfekce roušek:
-Vyprat na vysokou teplotu(90 °C), případně na nižší teplotu (60 °C), ale spoužitím dezinfekčního prostředku vhodného na prádlo (např. Sanytol),odděleně od ostatního prádla!
-Namočit do roztoku Savanebo do peroxidu vodíku přes noc a následně vymáchat včisté vodě.-Vyvařit ve vodě v hrnci na sporáku, několik minut.
-V každém případě pak suchou roušku ještě důkladněvyžehletena maximální teplotu.
-Vysterilizované roušky je pak vhodné ukládat na místě,které bude také co nejlépe vydezinfikované, aby zůstaly co možná nejvíc sterilní.
Co nefunguje:
-Dezinfekce lihem funguje pouze pro koncentrovaný etanol. Vodka nebo slivovice vir neničía to ani na roušce.
-Mrazák vir spíše zakonzervuje, ale nezničí.
-Horká voda zvarné konvice také není dost silná.
-Roušku zjakékoliv syntetické látkylze po použití pouze vyhodit.Jak často roušku měnit?
-I když ji použijetejen na nákup nebo cestu MHD, která bude trvat kratší dobu a rouška nestihne navlhnout, i vtakovém případě nepoužívat podruhé a vyměnit! Rouška je vždy „na jedno použití“, a to i ta pratelná, kterou je právě před dalším použitím nutné sterilizovat.Pokud do roušky vkládáte filtr, je potřeba vyměnit celou roušku, nikoliv jen filtrační část!
Respirátory-Respirátory soznačením NR jsou pouze na jedno použití, nelze je vyprat, vydezinfikovat apod.! Respirátory soznačením R jsou na opakované použití. -Obvykle se respirátor používá po dobu jedné pracovní směny.
-Opět nesahat na přední část respirátoru, nasazovat a sundávat pouze za gumičky nebo tkaničky!
Dělí se do tří filtračních tříd:
FFP1-Chrání před velkými pevnými částicemi bez zvláštní toxicity(těžba uhlí, kamene, práce se sádrokartonem,…)
FFP2–Chrání před pevnými či kapalnými aerosoly střední toxicity, které byly označeny jako nebezpečné či dráždivé(broušení, řezání, svařování oceli,…)
FFP3–Chrání před pevnými či kapalnými aerosoly vysoké toxicity, viry, radioaktivnímia karcinogenními látkami(azbest, viry, olovo,…)Vpřípadě používání proti bakteriím, virům, sporům atd. se používají respirátory v kategorii FFP3 a zásadně jako jednorázové!